Pollen allergia védelem !
Ismerjük meg, mit is nevezünk allergiának ?
Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója olyan anyagokra, melyek normális körülmények között semmilyen választ nem váltanak ki a szervezet részéről. Az ilyen anyagokat allergéneknek nevezzük,
Ilyenek például a pollen, állati szőrök, atkák, penészspórák, különböző állatok mérgei, mikroorganizmusok, élelmiszerek, gyógyszerek, vegyszerek, nehézfémek stb.
Az allergia az első típusa a túlérzékenységi reakcióknak, mely úgy jön létre, hogy az allergén kapcsolódik az IgE molekulához, mely előidézi a masztociták és bazofilek degranulációját.
Az így felszabadult anyagok (citokinek, interleukinek, hisztamin, prosztaglandinok) gyulladást váltanak ki a szövetekben.
A tünetek nagymértékben változnak attól függően, hogy milyen szervben történik az allergiás reakció. Így azok az allergének, melyek levegő által terjednek (mint például a pollen vagy az atkák) a légutak és a szem szaruhártyájának a gyulladását okozzák.
Ilyen a szénanátha (allergiás rinithis), mely az orrnyálkahártya megvastagodását, orrváladékozást, tüsszentést, a szem irritációját, könnyezéstokoz. Ha az allergén bekerül a tüdőbe, asztmás tüneteket is okozhat: nehézlégzés, köhögés, sípolás (wheezing). Ha az allergén az emésztőrendszerbe kerül a következő tünetek jelentkezhetnek: hasüregi fájdalom, hányinger, hányás, puffadás, hasmenés. A bőrön jelentkező allergiás reakciók, mint az ekcéma vagy az urticaria bőrpírrel, duzzadással járnak.
Mit tehetünk pollenallergia esetén ?
1.
Az allergia naptár egy útmutató, ami egy kis segítséget nyújt, hogy felkészülhessünk a tüsszögés szezonjának minél könnyebb átvészelésére.
2. Keresztallergia ismerete
Keresztallergia leggyakrabban bizonyos gyümölcsök vagy zöldségek fogyasztása után lép fel. A keresztreakció felerősíti a szénanáthás tüneteket vagy orális allergia szindróma (száj-, nyelv-, garat bizsergés, viszketés, duzzanat) formájában okoz panaszokat.
3. Allergia ellen természetes antihisztaminok !
- Quercetin :
A quercetin a flavonoidok széles családjának egyik kiemelkedően értékes tagja, amely sok gyümölcsben is megtalálható: az almában, szőlőben, fekete cseresznyében és sötét bogyósokban - mint a szeder vagy az áfonya -, valamint számos zöld levelű zöldségben is és a japán akác virágában is jelen van.
Az Inflammation Research folyóiratban közölt kutatásban japán orvosok azt is megállapították, hogy a quercetin hatására csökkent a gyulladásos válasz a légutakban.
A Quercetin megakadályozza az allergia kialakulásáért felelős anyagok termelődését a szervezetben.
Antioxidáns tulajdonsága miatt is érdemes fogyasztani. Gyulladáscsökkentő hatásával egyetemben jó alternatíva lehet a csalánkiütések, az allergiás tünetek enyhítésére.
- Bromelain / ananász
Az ananász hatóanyaga a bromelain nevű enzim, mely gyulladáscsökkentő hatásánál fogva segíti a szénanáthás,allergiás tünetek enyhülését.
Oldja a nyákot és enyhíti az orrdugulást. Arcüreggyulladásnál (sinusitis) is ajánlják
A bromelain egy fehérjebontó enzim, melynek további jótékony hatása a gyulladások csökkentése, valamint elősegíti a szöveti regenerációt. Csökkenti a nyákot, enyhíti az orrdugulást, enyhítheti a szénanátha következtében fellépő gyulladást és duzzanatot is.
Napjainkban több kutatásban szerepel az ananász kivonat, a bromelain hatását
méltató közlemény . A természetes formában és táplálékkiegészítőkben
kivonatként is elérhető bromelain gyulladáscsökkentő hatásánál fogva segíti a
szénanáthás tünetek enyhülését. A bromelain egy
része működőképes állapotban felszívódik a szervezetbe és a bélrendszeren kívül
is kifejti hatásait. Természetes gyulladáscsökkentőként hozzák forgalomba.A
bromelain javasolt az orrmelléküreg-gyulladások kiegészítő kezelésére. Előzetes
eredmények szerint javítja a légutak átjárhatóságát, javítja a légzést,
csillapítja a köhögést.
- Csalán
A csalán talán az egyik legjobb választás lehet a kezdeti allergiás tünetek enyhítésében. Gazdag karotinban, K-vitaminban és a kvercetinben gazdag, ami gátolja az allergiát okozó hisztamin termelődését.
Az Alternative Medicine Review számában közölt kutatás kiemelten foglalkozott a szénanáthás tünetek kezelésének természetes módjaival. A vizsgálatból megtudhatjuk, hogy az elsősorban vértisztító hatásáról ismert csalánt allergiásoknak is érdemes fogyasztaniuk. A vizsgálatban szereplő résztvevők 58 százaléka szerint a csalán rendszeres - a vizsgálatban - fogyasztása enyhítette a tüneteiket, 48 százalékuk szerint pedig hatása a korábban használt gyógyszereikkel közel azonos, vagy még jobb volt.
irodalmi forrás